Casa / Pushbutton Switches / YB216CWCPW01-5F12-FB
minImg
YB216CWCPW01-5F12-FB
NKK Switches
Prodotto No:
YB216CWCPW01-5F12-FB
Descrizione:
SPDT ON-ON ROUND PANEL SEAL BRUS
Guida per l'utente
Illumination Type, Color LED, Green
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.00mm Dia
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC)
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series YB2
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V