Casa / Pushbutton Switches / YB25MKW01-1CF24-JC
minImg
YB25MKW01-1CF24-JC
NKK Switches
Prodotto No:
YB25MKW01-1CF24-JC
Descrizione:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Guida per l'utente
Illumination Type, Color LED, Green/Red
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Series YB
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V