Casa / Pushbutton Switches / YB25RKW01-2CF12-JB
minImg
YB25RKW01-2CF12-JB
NKK Switches
Prodotto No:
YB25RKW01-2CF12-JB
Descrizione:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Guida per l'utente
Illumination Type, Color LED, Green/Red
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Rectangular, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series YB
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V