10022753-008LF
Amphenol ICC (FCI)
Prodotto No:
10022753-008LF
Produttore:
Amphenol ICC (FCI)
Descrizione:
CONN FFC FPC RCPT 8POS 2.54MM
Guida per l'utente
Actuator Color -
Mating Cycles 100
Housing Material Thermoplastic
Voltage Rating 500V
Current Rating (Amps) 2A per Contact
Contact Finish Tin
Height Above Board -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
FFC, FCB Thickness 0.33mm
Connector/Contact Type Receptacle
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Nickel Alloy
Features -
Cable End Type -
Operating Temperature -65°C ~ 105°C
Number of Positions 8
Contact Finish Thickness 100.0µin (2.54µm)
Termination IDC
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Series Clincher™
Locking Feature Latch Lock
Pitch 0.100" (2.54mm)