Casa / Headers, Male Pins / 10076801-101-72LF
minImg
10076801-101-72LF
Amphenol ICC (FCI)
Prodotto No:
10076801-101-72LF
Descrizione:
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.112" (2.85mm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Operating Temperature -65°C ~ 130°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 72
Series BERGSTIK®
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.098" (2.50mm)
Shrouding Unshrouded
Package Bag
Overall Contact Length 0.440" (11.18mm)