10087119-208LF
Amphenol ICC (FCI)
Prodotto No:
10087119-208LF
Descrizione:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.685" (17.40mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Style Board to Cable/Wire
Features Keying Slot, Mounting Flange
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.228" (5.80mm)
Applications -
Number of Positions 8
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks, Short
Series Quickie™
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Gray
Contact Length - Post 0.114" (2.90mm)