10087122-760LF
Amphenol ICC (FCI)
Prodotto No:
10087122-760LF
Descrizione:
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.377" (9.57mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Style Board to Cable/Wire
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.236" (6.00mm)
Applications -
Number of Positions 60
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Latch Holder
Series Quickie™
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Blue
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)