129NQ150-1
SMC Diode Solutions
Prodotto No:
129NQ150-1
Pacchetto:
PRM1-1 (Half Pak Module)
Descrizione:
DIODE SCHOTTKY 150V 120A PRM1-1
Guida per l'utente
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F 3000pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Supplier Device Package PRM1-1 (Half Pak Module)
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 mA @ 150 V
Series -
Package / Case HALF-PAK
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.07 V @ 120 A
Mfr SMC Diode Solutions
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Package Bulk
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io) 120A