160104J1000N
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Prodotto No:
160104J1000N
Descrizione:
CAP FILM 0.1UF 5% 1KVDC RADIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series 160
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 250V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.1 µF