16R1200SGPR
Littelfuse Inc.
Prodotto No:
16R1200SGPR
Produttore:
Littelfuse Inc.
Descrizione:
PTC RESET FUSE 16V 12A RADIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 16V
Current - Hold (Ih) (Max) 12 A
Height - Seated (Max) 1.102" (28.00mm)
Approval Agency cURus, TUV
Current - Max 100 A
Lead Spacing 0.402" (10.20mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.138" L x 0.138" W (3.50mm x 3.50mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 8.6 mOhms
Series POLY-FUSE®, 16R
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Resistance - Initial (Ri) (Min) 3.3 mOhms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 20.4 A