170274J160EC
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Prodotto No:
170274J160EC
Descrizione:
CAP FILM 0.27UF 5% 160VDC AXIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.807" L (8.00mm x 20.50mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series 170
Voltage Rating - DC 160V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 90V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.27 µF