228AMVABFCMSCR
CTS Electrocomponents
Prodotto No:
228AMVABFCMSCR
Descrizione:
228AMVABFR+C STYLE IN MISTY SILV
Features -
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Illumination Type, Color LED, Blue
Switch Travel 0.25mm
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Actuator Height off PCB, Vertical 7.00mm
Termination Style Gull Wing
Actuator Type Round Button
Circuit SPST-NO
Outline 7.20mm x 6.80mm
Mounting Type Surface Mount
Mechanical Life 100,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal) 3 VDC
Series 228A