228FDSAAB
CTS Electrocomponents
Prodotto No:
228FDSAAB
Descrizione:
LED tact switch, Right Angle Thr
Guida per l'utente
Ingress Protection -
Actuator Length, Right Angle 5.95mm
Product Status Active
Actuator Orientation Side Actuated
Operating Force 160gf
Mfr CTS Electrocomponents
Illumination Illuminated
Features -
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Illumination Type, Color LED, Amber
Switch Travel 0.25mm
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Actuator Height off PCB, Vertical -
Termination Style PC Pin
Actuator Type Plunger for Cap
Circuit SPST-NO
Outline 7.40mm x 5.85mm
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Mechanical Life 100,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal) 2 VDC
Series 228F