24FMN-BMT-A-TF(LF)(SN)
JST Sales America Inc.
Prodotto No:
24FMN-BMT-A-TF(LF)(SN)
Descrizione:
CONN FFC VERT 24POS 1MM SMD
Guida per l'utente
Actuator Color -
Mating Cycles -
Housing Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Voltage Rating 50V
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Finish Tin
Height Above Board 0.201" (5.10mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Vertical - 1 Sided
Mfr JST Sales America Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Features Low Insertion Force (LIF)
Cable End Type Straight
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Positions 24
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Series FMN
Locking Feature -
Pitch 0.039" (1.00mm)