380LQ472M080K042
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Prodotto No:
380LQ472M080K042
Descrizione:
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 80 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4.09 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 71mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series 380LQ
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.7 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 4700 µF