381LR561M250J042
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Prodotto No:
381LR561M250J042
Descrizione:
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.14 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 266mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series 381LR
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.05 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 560 µF