400LSQ1000MEFC36X118
Rubycon
Prodotto No:
400LSQ1000MEFC36X118
Descrizione:
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.803" (122.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.417" Dia (36.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.9 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LSQ
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 4.602 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 1000 µF