400USH560MEFC30X40
Rubycon
Prodotto No:
400USH560MEFC30X40
Descrizione:
CAP ALUM 560UF 20% 400V RADIAL
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.9 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series USH
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 4.06 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 560 µF