50NHG01B
Eaton - Bussmann Electrical Division
Prodotto No:
50NHG01B
Descrizione:
FUSE SQUARE 50A 500VAC/250VDC
Guida per l'utente
Operating Temperature -
Melting I²t 5600
Applications Electrical, Industrial
Response Time Fast Blow
Approval Agency VDE
Current Rating (Amps) 50A
Fuse Type Square
Breaking Capacity @ Rated Voltage 120kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 2.953" L x 1.181" W x 1.969" H (75.00mm x 30.00mm x 50.00mm)
Product Status Active
Series -
Voltage Rating - DC 250 VDC
Package / Case Rectangular, Blade
Voltage Rating - AC 500 VAC