53C110MEG
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Prodotto No:
53C110MEG
Descrizione:
POT 10M OHM 2W PLASTIC LINEAR
Guida per l'utente
Number of Gangs 1
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 2.000" (50.80mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Obsolete
Rotation 312°
Series 53C
Power (Watts) 2W
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 10M
Size - Body Round - 1.094" Dia (27.78mm)