56.32.8.120.0000T
Finder Relays, Inc.
Prodotto No:
56.32.8.120.0000T
Descrizione:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 120V
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 400VAC - Max
Contact Rating (Current) 12 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Coil Current 12 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 4.7 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 24 VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series 56
Operate Time 9 ms
Mfr Finder Relays, Inc.
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Coil Voltage 120VAC
Must Operate Voltage 96 VAC