566KXM100M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Prodotto No:
566KXM100M
Descrizione:
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 182 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.9605Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series KXM
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 455 mA @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 56 µF
Package Bulk
Impedance 250 mOhms