75168-810-10LF
Amphenol ICC (FCI)
Prodotto No:
75168-810-10LF
Produttore:
Amphenol ICC (FCI)
Descrizione:
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.110" (2.79mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.225" (5.72mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series BERGSTIK®
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.501" (12.73mm)