755MHBS45K2H
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Prodotto No:
755MHBS45K2H
Descrizione:
CAP FILM 7.5UF 10% 800VDC RADIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 7.1 mOhms
Ratings -
Series MHBS
Voltage Rating - DC 800V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 7.5 µF