80LSQ10000MEFC36X98
Rubycon
Prodotto No:
80LSQ10000MEFC36X98
Produttore:
Rubycon
Descrizione:
CAP ALUM 10000UF 20% 80V SCREW
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.976" (101.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 80 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.417" Dia (36.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 5 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LSQ
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 5.5 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 10000 µF