914CE18-AQ
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Prodotto No:
914CE18-AQ
Descrizione:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V
Guida per l'utente
Operating Position 0.980" (24.9mm)
Operating Temperature 0°C ~ 105°C
Release Force 450gf
Ingress Protection IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Termination Style Connector
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Current Rating (Amps) 3A (AC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Product Status Active
Series 914CE
Switch Function On-Mom
Operating Force 2300gf
Overtravel 0.118" (3.0mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life -
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Pretravel 0.071" (1.8mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number 914CE
Differential Travel 0.004" (0.1mm)