91MCE18-P2
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Prodotto No:
91MCE18-P2
Descrizione:
SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V
Guida per l'utente
Operating Position -
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Release Force -
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style Cable Leads
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Current Rating (Amps) 6A (AC), 550mA (DC)
Circuit DPST-NO/NC
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 5,000,000 Cycles
Product Status Not For New Designs
Series 91MCE
Voltage Rating - DC 125 V
Switch Function On-Mom, Off-Mom
Operating Force 1122gf
Overtravel 0.125" (3.2mm)
Voltage Rating - AC 120 V
Electrical Life 500,000 Cycles
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Pretravel 0.071" (1.8mm)
Features Cable Length 2m
Package Bulk
Base Product Number 91MCE
Differential Travel 0.031" (0.8mm)