942C10P22K
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Prodotto No:
942C10P22K
Descrizione:
CAP FILM 0.22UF 10% 1KVDC AXIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.886" Dia x 1.339" L (22.50mm x 34.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 6 mOhms
Ratings -
Series 942C
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 400V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.22 µF