95278-402A12LF
Amphenol ICC (FCI)
Prodotto No:
95278-402A12LF
Descrizione:
CONN HEADER SMD 12POS 2.54MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 78.7µin (2.00µm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Style Board to Board
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.315" (8.00mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 12
Series BERGSTIK®
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)