A16L-TWA-24-2
Omron Automation and Safety
Prodotto No:
A16L-TWA-24-2
Descrizione:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Guida per l'utente
Illumination Type, Color Incandescent, White
Operating Temperature -10°C ~ 55°C
Ingress Protection IP40
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 5A (AC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 200,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC/DC
Series A16
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V