Casa / Automotive Relays / A2M1ACQ12VDC1.6R
minImg
A2M1ACQ12VDC1.6R
CIT Relay and Switch
Prodotto No:
A2M1ACQ12VDC1.6R
Descrizione:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 1.6W
Switching Voltage 75VDC - Max
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact Rating (Current) 40 A
Coil Current 133.3 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 90 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Series A2
Operate Time 7 ms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mfr CIT Relay and Switch
Coil Voltage 12VDC
Release Time 5 ms
Must Operate Voltage 8.4 VDC