A3PT-90A12-24SO
Omron Automation and Safety
Prodotto No:
A3PT-90A12-24SO
Descrizione:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Guida per l'utente
Illumination Type, Color LED, Orange
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Ingress Protection IP40
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 29.00mm Dia
Current Rating (Amps) 5A (AC), 4A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC/DC
Series A3P
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V