AH72504609-A
Panasonic Electric Works
Prodotto No:
AH72504609-A
Descrizione:
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 10A 250V
Guida per l'utente
Operating Position 0.579" (14.7mm)
Operating Temperature -25°C ~ 80°C
Release Force 25gf
Ingress Protection -
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Current Rating (Amps) 10A (AC), 600mA (DC)
Circuit SPST-NC
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Product Status Obsolete
Series AH7
Voltage Rating - DC 125 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 100gf
Overtravel 0.030" (0.76mm)
Voltage Rating - AC 250 V
Electrical Life 100,000 Cycles
Mfr Panasonic Electric Works
Pretravel 0.063" (1.6mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number AH725
Differential Travel 0.016" (0.4mm)