AM51632D63N-A
Panasonic Electric Works
Prodotto No:
AM51632D63N-A
Descrizione:
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 16A 125V
Guida per l'utente
Operating Position 0.602" (15.3mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Release Force 30gf
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 16A (AC), 600mA (DC)
Circuit SPST-NO
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Product Status Obsolete
Series AM5
Voltage Rating - DC 125 V
Switch Function Off-Mom
Operating Force 180gf
Overtravel 0.055" (1.4mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 100,000 Cycles
Mfr Panasonic Electric Works
Pretravel 0.125" (3.2mm)
Features Cadmium Free
Package Bulk
Base Product Number AM51632
Differential Travel 0.040" (1.0mm)