AML24GBC3AA02
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Prodotto No:
AML24GBC3AA02
Descrizione:
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V
Guida per l'utente
Illumination Type, Color Incandescent
Operating Temperature -
Ingress Protection -
Actuator Marking Varies by Cap
Termination Style PC Pin
Actuator Type Actuator Arm, Cap Required - Illuminated
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
Current Rating (Amps) 3A (AC), 2A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 25,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 14 VAC
Series AML24
Voltage Rating - DC 24 V
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V