AT13-08PD-BM02
Amphenol Sine Systems Corp
Prodotto No:
AT13-08PD-BM02
Descrizione:
CONN HEADER R/A 8POS
Guida per l'utente
Insulation Height 1.390" (35.30mm)
Ingress Protection IP67
Voltage Rating 250V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 13A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Mfr Amphenol Sine Systems Corp
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle
Style Board to Cable/Wire
Features Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange, Potting Wall
Pitch - Mating -
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications Automotive, Industrial
Number of Positions 8
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series BoardLock™ AT
Row Spacing - Mating 0.358" (9.10mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Brown
Contact Length - Post 0.122" (3.10mm)