AT1612-13PBNF13
Amphenol Sine Systems Corp
Prodotto No:
AT1612-13PBNF13
Descrizione:
CONN RCPT 13POS
Guida per l'utente
Insulation Height 0.874" (22.20mm)
Ingress Protection IP67
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 13A, 25A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Mfr Amphenol Sine Systems Corp
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle
Style Board to Cable/Wire
Features Sealed
Pitch - Mating -
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Nickel
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows -
Applications -
Number of Positions 13
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type -
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series AT Series™
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Nickel
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.114" (2.90mm)