AT89C51RC-24PC
Microchip Technology
Prodotto No:
AT89C51RC-24PC
Pacchetto:
40-PDIL
Descrizione:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40PDIL
Guida per l'utente
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor 8051
Speed 24MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 32
Peripherals WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 40-PDIL
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series 89C
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity SPI, UART/USART
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V