AT89S8252-24AC
Microchip Technology
Prodotto No:
AT89S8252-24AC
Pacchetto:
44-TQFP (10x10)
Descrizione:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
Guida per l'utente
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor 8051
Speed 24MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 32
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Oscillator Type External
EEPROM Size 2K x 8
Series 89S
Package / Case 44-TQFP
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity SPI, UART/USART
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Data Converters -
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V