Casa / Microcontrollers / ATMEGA168PV-10ANR
minImg
ATMEGA168PV-10ANR
Microchip Technology
Prodotto No:
ATMEGA168PV-10ANR
Pacchetto:
32-TQFP (7x7)
Descrizione:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP
Core Processor AVR
Speed 10MHz
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 23
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 32-TQFP (7x7)
Series AVR® ATmega
Package / Case 32-TQFP
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Data Converters A/D 8x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V