Casa / Microcontrollers / ATMEGA48P-20MMUR
minImg
ATMEGA48P-20MMUR
Microchip Technology
Prodotto No:
ATMEGA48P-20MMUR
Pacchetto:
28-VQFN (4x4)
Descrizione:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28VQFN
Core Processor AVR
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 23
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-VQFN (4x4)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series AVR® ATmega
Package / Case 28-VFQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 4KB (2K x 16)
Data Converters A/D 8x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V