ATMEGA8515-16PC
Microchip Technology
Prodotto No:
ATMEGA8515-16PC
Pacchetto:
40-PDIP
Descrizione:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP
Core Processor AVR
Speed 16MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 35
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 40-PDIP
Series AVR® ATmega
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity EBI/EMI, SPI, UART/USART
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V