Casa / Headers, Male Pins / B24B-PADSS-1(LF)(SN)
minImg
B24B-PADSS-1(LF)(SN)
JST Sales America Inc.
Prodotto No:
B24B-PADSS-1(LF)(SN)
Descrizione:
CONN HEADER VERT 24POS 2MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.402" (10.20mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr JST Sales America Inc.
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Board Guide
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 24
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Locking Ramp
Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series PAD
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.134" (3.40mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 12.4mm