B41042A4477M
EPCOS - TDK Electronics
Prodotto No:
B41042A4477M
Descrizione:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 617.6 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series B41042
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 772 mA @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 470 µF
Package Bulk
Impedance 230 mOhms