B41456B4689M000
EPCOS - TDK Electronics
Prodotto No:
B41456B4689M000
Descrizione:
CAP ALUM 68000UF 20% 16V SCREW
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.201" (106.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.406" Dia (35.70mm)
Ripple Current @ Low Frequency 13 A @ 100 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 13mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B41456
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 68000 µF
Package Bulk
Impedance 10 mOhms