B41570E4689Q000
EPCOS - TDK Electronics
Prodotto No:
B41570E4689Q000
Descrizione:
CAP ALUM 68000UF 16V SCREW
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.217" (81.70mm)
Tolerance -10%, +30%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.122" (28.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.532" Dia (64.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 17 A @ 100 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 13mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B41570
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 68000 µF
Package Bulk
Impedance 13 mOhms