B41570E7479Q000
EPCOS - TDK Electronics
Prodotto No:
B41570E7479Q000
Descrizione:
CAP ALUM 47000UF 40V SCREW
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.201" (106.70mm)
Tolerance -10%, +30%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.122" (28.50mm)
Voltage - Rated 40 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.532" Dia (64.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 17 A @ 100 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 8mOhm @ 100Hz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 47000 µF
Package Bulk
Impedance 8 mOhms