B41605B8278M002
EPCOS - TDK Electronics
Prodotto No:
B41605B8278M002
Descrizione:
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 21mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B41605
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Ripple Current @ High Frequency 7 A @ 10 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 2700 µF
Package Bulk
Impedance 12 mOhms