B43041A5686M
EPCOS - TDK Electronics
Prodotto No:
B43041A5686M
Descrizione:
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 240 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series B43041
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 480 mA @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 68 µF