B43520A0188M000
EPCOS - TDK Electronics
Prodotto No:
B43520A0188M000
Descrizione:
CAP ALUM 1800UF 20% 420V RADIAL
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.094" (104.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 420 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 7.84 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 65mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B43520
Package / Case Radial, Can - 5 Lead
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 1800 µF
Package Bulk
Impedance 100 mOhms